Tendenza

Soldato russo chiede alla vedova ucraina di perdonarlo per aver ucciso suo marito

Şubat ayında Rus işgalinin başlamasından bu yana Ukrayna’daki ilk savaş suçları davasında Ukraynalı bir adamı öldürmekle suçlanan bir Rus askeri, adamın dul eşinden af ​​diledi.

Perşembe günü Kiev’deki bir duruşmada konuşan adamın karısı Kateryna Shelipova, 21 yaşındaki asker Vadim Shishimarin’e “Kocamı öldürdüğünde ne hissettin?” diye sordu.

“Korku,” diye yanıtladı Shishimarin, değişimi ilk bildiren NPR’ye göre. “Beni muhtemelen affedemeyeceksin anlıyorum. Ama senden af ​​diliyorum.”

NPR’nin bildirdiğine göre, Shishimarin Çarşamba günü suçunu kabul ederken, delil sunmak isteyen savcıların Perşembe günü tanık çağırmalarına izin verildi.

Bir Rus askeri olan Ivan Maltisov, Ukrayna’nın Chupakhivka kentinde zırhlı bir aracın arızalanmasının ardından askerlerin bir araba çaldığını ifade etti. Maltisov, Shishimarin’in öldürmekle suçlandığı adam Oleksandr Shelipov’la karşılaştıklarında, Rusların, konumlarını ifşa etmesinden endişe duyduklarını ve Shishimarin’e onu öldürmesinin söylendiğini söyledi.

Rus askeri Ukraynalı duldan af diledi
Rus işgalinden bu yana Ukrayna’da görülen ilk savaş suçları davasında Ukraynalı bir adamı öldürmekle suçlanan Rus askeri Vadim Shishimarin, adamın dul eşinden mahkemede af diledi. Yukarıda, Shishimarin, 19 Mayıs’ta Kiev’deki duruşmanın ikinci gününde sanığın kutusunda oturuyor.
Sergey Supinsky

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova’ya göre Shishimarin, adamı arabanın penceresinden Kalaşnikof tüfeğiyle kafasından vurdu.

Venediktova, “Adam evinden birkaç on metre ötede anında öldü.” dedi. Shishimarin, iddia edilen eylemleri nedeniyle ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya.

News Week , yorum için Rusya Savunma Bakanlığı ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na ulaştı.

Nisan ayında, daha önce BM savaş suçları mahkemesi savcısı olarak görev yapan Carla Del Ponte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir “savaş suçlusu” olduğunu söyleyerek uluslararası tutuklama emri talep etmişti.

“Speravo di non rivedere mai più le fosse comuni”, ha detto Del Ponte al giornale Blick. “Questi morti hanno persone care che non sanno nemmeno cosa ne è stato di loro. Questo è inaccettabile”.

Leggi di più
  • Il video mostra un soldato russo che si dirige al tribunale di Kiev per il processo per crimini di guerra
  • Soldato russo rischia la vita in prigione per presunto crimine di guerra in Ucraina
  • McConnell esorta Biden a nominare la Russia sponsor del terrorismo dopo la visita a Kiev

La Corte penale internazionale (CPI) ha annunciato di aver aperto un’indagine su presunti crimini di guerra in Ucraina pochi giorni dopo l’inizio dell’invasione russa della nazione.

In un rapporto pubblicato all’inizio di questo mese, Amnesty International ha affermato di aver documentato attacchi aerei illegali e uccisioni extragiudiziali commesse dalle forze russe.

L’organizzazione ha affermato che i leader militari russi e lo stesso Putin dovrebbero essere ritenuti responsabili dei crimini di guerra.

“È fondamentale che tutti i responsabili, compresa la catena di comando, siano assicurati alla giustizia”, ​​ha affermato Agnès Callamard, segretario generale di Amnesty International.

Alla fine di marzo, il segretario di Stato Antony Blinken ha formalmente accusato la Russia di aver commesso crimini di guerra in Ucraina.

“İddia edilen herhangi bir suçta olduğu gibi, belirli durumlarda cezai suçun belirlenmesinden nihai olarak suç üzerinde yargı yetkisine sahip bir mahkeme sorumludur. ABD hükümeti, savaş suçu raporlarını izlemeye ve topladığımız bilgileri müttefikleri ile paylaşmaya devam edecektir. ortaklar ve uluslararası kurum ve kuruluşlar, uygun olarak, “Blinken o sırada yazdı.

Oliver Barker

È nato a Bristol e cresciuto a Southampton. Ha una laurea in Contabilità ed Economia e un Master in Finanza ed Economia presso l'Università di Southampton. Ha 34 anni e vive a Midanbury, Southampton.

Related Articles

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *

Back to top button