Tendenza

La Russia “invia un messaggio” con il primo attacco missilistico contro i jet israeliani nella guerra siriana, afferma l’esperto

Rusya’nın Suriye’deki İsrail güçlerine karşı bir karşı saldırısı, uzmanların böyle bir provokasyondan “birkaç gün içinde” korkmasıyla, çatışmanın potansiyel olarak tırmanması korkusunu artırdı.

Bu hafta Rusya, Suriye üzerinden uçan ve Şam’ın kuzeyindeki hedefleri vuran İsrail jetlerine füze fırlattı. Birkaç kayıp bildirildi ve Suriye ordusu uçaksavar sistemlerinden ateş açtı.

İsrail, 2011’de Suriye iç savaşının başlamasından bu yana, genellikle ülkede varlık gösteren ve Suriye hava savunmasıyla mücadele eden İran ve Hizbullah’ı hedef alan yüzlerce benzer misyon başlattı.

Ancak İsrail Kanal 13’ün haberine göre, bu olayda geri çekilen İsrailli pilotlar, Rus subaylarının operasyonel kontrolü altındaki bir Rus S-300 uçaksavar sisteminden füzeler tarafından hedef alındı. Füzelerin hiçbiri hedeflerine ulaşmadı.

İsrail ordusu, Suriye’deki operasyonları konusunda bir belirsizlik politikası sürdürüyor ve rapor hakkında yorum yapmayacak. Ancak askeri kuruluşla yakın bağları olan birkaç büyük İsrail medya kuruluşundaki savunma muhabirleri tarafından doğrulandı. Rusya Savunma Bakanlığı haberle ilgili yorum yapmadı.

Olay, bir İsrail saldırısının Rus uçaksavar sistemlerinden bir yanıtla karşılaştığı bilinen ilk olaydır – Rusya’nın Suriye’de daha agresif bir duruş sergileyebileceğine dair korkuları artırıyor – askeri açıdan Ukrayna’ya saplanmış olsa bile.

Haberi yayınlayan Kanal 13 savunma muhabiri Alon Ben-David, “Rusların Suriye’de faaliyet göstermemizden hoşlanmadığı çok açık” diyor. “Benim yorumum, Rusların ‘ince buz üzerinde yürüyorsunuz’ dediği yönünde. Dikkatli olun, sabrımız tükeniyor.'”

Ben-David, olayın bir kerelik bir uyarı atışını mı yoksa daha ciddi bir meydan okumayı mı temsil ettiğine ilişkin sorular da dahil olmak üzere, olayın İsrail askeri teşkilatında Rusya’nın Suriye politikasındaki olası herhangi bir değişiklik konusunda endişelere yol açtığını söyledi.

Suriye’deki bir sonraki IAF misyonu daha fazlasını ortaya çıkaracak. Ben-David, “Testin birkaç gün içinde gerçekleşeceğine inanıyorum.” Dedi.

Baskı altında çatışmasızlık

Rusya’nın 2015 yılında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın tarafını desteklemek için savaşa girmesinden bu yana bir çatışmasızlık anlaşması yürürlükte. IAF, herhangi bir saldırıdan önce Rus muadillerini bilgilendirir.

Bu hüküm, Suriye hava savunmasının 2018’de bir Rus uçağını 15 zayiatla düşürmesinin ardından daha da güçlendirildi. Suriye güçleri İsrail saldırısına yanıt olarak ateş ederken Moskova İsrail’i sorumlu tuttu.

Olay, İsrail’in yalnızca Rus subaylarının ateş etmesine izin verildiği yönündeki protestolarına rağmen Rusya’nın S-300 sistemlerini tanıtmasına da yol açtı.

İsrail, Suriye’deki gerilimi tırmandırmanın risklerinin son derece farkında ve son olayın ardından gerilimi azaltmak için Rus mevkidaşlarına diplomatik önerilerde bulunuyor.

Ben-David, İsrail jetlerinin Rus uçaksavar sistemleri tarafından tekrar hedef alınması durumunda, “İsrail ordusu zayiatı önlemek için her şeyi yapacak” diyor.

Newlines Enstitüsü’nden Nicholas Heras, Suriye’deki Rus füze salvosunun İsrail’in tarafsızlığını korumasını sağlamayı amaçladığını öne sürdü.

Heras, “Rusya, İsrail’e Kudüs’ün Ukrayna’ya verdiği desteğin ölçülmesi gerektiğine dair güçlü bir sinyal gönderiyor, aksi takdirde Suriye’de sonuçlarıyla yüzleşecek” diyor. “Rusya, İsrail’in Suriye’de İran’a karşı hareket özgürlüğüne maliyet getirebilir… Rusya, uluslararası topluma Suriye’deki stratejik konumundan vazgeçmediği yönünde daha geniş bir mesaj da gönderiyor.

Israele ha cercato di mantenere i suoi legami storicamente stretti con la Russia, rafforzati dal gran numero di ebrei di lingua russa in Israele, nonostante i tentativi dei suoi alleati occidentali di isolare Vladimir Putin dall’invasione dell’Ucraina.

Il primo ministro Naftali Bennett ha cercato di mediare i colloqui tra Putin e il presidente ucraino Volodymyr Zelensky nei primi giorni della guerra e i funzionari israeliani hanno evitato la condanna definitiva della Russia.

Tuttavia quella politica è stata testata da allora. Il ministro degli Esteri russo Sergei Lavrov ha attirato aspri rimproveri dai leader israeliani dopo aver affermato che Adolf Hitler ha “sangue ebreo” mentre descriveva Zelensky – che è ebreo – come il leader di un regime nazista, in linea con l’obiettivo dichiarato della Russia di “denazificare” l’Ucraina.

Israele ha rifiutato le richieste di fornire aiuti militari offensivi all’Ucraina e ha negato i rapporti secondo cui avrebbe consentito all’Estonia di fornire all’Ucraina un missile anti-nave di fabbricazione israeliana. Ma dopo lo scontro in Siria, l’esercito ce l’ha immagini rilasciate di aiuti difensivi diretti all’Ucraina.

King’s College London Askeri Etik Merkezi’nden Marina Miron, her iki tarafın da tırmanışı önlemek için teşvikleri olduğunu belirtiyor. “Şu anda çok tecrit edilmiş olarak, Rusya’nın İsrail’i (Suriye’den) ortadan kaldırmaya çalışması için iyi bir zaman olmaz” dedi. Bayan Miron, İsrail’in diplomatik dengesinin, Rusya’ya karşı Batı koalisyonuna katılmamış ancak Ukrayna’ya ölümcül insansız hava araçları sağlayan Türkiye’ninkinden daha kolay olduğunu öne sürüyor.

Oliver Barker

È nato a Bristol e cresciuto a Southampton. Ha una laurea in Contabilità ed Economia e un Master in Finanza ed Economia presso l'Università di Southampton. Ha 34 anni e vive a Midanbury, Southampton.

Related Articles

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *

Back to top button